Caffe Corte nocąŚcieżka koło domuPlaża w RisanPorto Montenegro


Budva

Miasto liczące dwa i pół tysiąca lat, jest z jednym z najstarszych miast Bałkanów. Wg legendy założył je Kadmo, syn fenickiego króla Agenora, który stał na czele starożytnego plemiona Iliryjskiego.

Budva znajduje się w centralnej części czarnogórskiego wybrzeża. Liczy około 10 tys. mieszkańców. Położone jest u stóp masywu Lovcen, którego strome zbocza górują nad miastem.

Stare miasto Budva leży na wysuniętym w morze półwyspie. Otoczone jest murami obronnymi z XV wieku tworzącymi średniowieczny system fortyfikacji z bramami i wieżami.Po murach tych można spacerować i podziwiać roztaczające się z nich piękne widoki. Stare miasto to wąskie uliczki i place i wiele zabytków min.:

  • kościół św. Jana z VII wieku z obrazami i ikonami weneckich artystów z XV - XVII wieku. Znajduje się tam biblioteka i archiwum gdzie jest wiele starych kościół książek.
  • kościół Matki Bożej - wybudowany w 840 r. przez benedyktynów.
  • kościół św. Savy z XIV wieku wybudowany przez Balsę III władcę Zeta.
  • kościół św. Trójcy z 1804 r. Znajduje się tam grób Stjepanq Mitrovq Ljubisa, sławnego poety Kościół jest na przodzie Cytadeli na starym mieście.


Dziś Budva żyje z turystyki. Wspaniała śródziemnomorska roślinność, piękne piaszczyste plaże,promenada, bogate życie kulturalne to kolejne atuty Budvy. Niestety, ale należy do najbardziej zatłoczonych i bardzo głośnych miast, gdzie dominują dyskoteki i wszechobecny zgiełk....Sąsiednie Becici posiada podobne warunki,
chociaż  wydaję się chyba cichsze...
Dużo cichszym i kameralnym miastem do wypoczynku jest trochu dalej oddalony Petrovac...... Zimy są tu deszczowe a lata ciepłe i suche. Przeciętna temperatura latem wynosi 32 C, zimą 9,3 C. W morzu kąpać się tu można od maja do października. Jego średnia temperatura latem to 25 C.

W swej bogatej historii Budva należała do plemion Iliryjskich, od II w. p.n.e. do 535 r. n.e. była miastem rzymskim. Po jego upadku znalazło się pod wpływem Bizancjum do roku 841 kiedy zostało złupione i zburzone przez Arabów. Wtedy osiedlili się tu słowianie. Od 866 r. miasto jest siedzibą biskupstwa. Do 1421 r. była częścią średniowiecznego państwa czarnogórskiego (Nemanjic i Zeta). Potem była pod panowaniem weneckim, tureckim, francuskim i austriackim aż do 1918 r., gdy znowu stała się miastem czarnogórskim.

Latem każdego roku w cytadeli na starym mieście odbywają się festiwale teatralne. Do tradycji należą także koncerty muzyki klasycznej i nocne recytacje poetów. Jest tu wytwórnia filmowa, galerie sztuki. Odbywa się festiwal piosenki śródziemnomorskiej. Występowali na nim min. Toto Cutugno, Goran Bregovic i Al Bano. W 1979 r. miasto zniszczyło trzęsienie ziemi, ale zostało odbudowane.