Droga TureckaZukavicaRaftingPerast


Ulyń (Ulcinj)

Ulcinj ( Olcinium ) - to miejsce na wakacje ,gdzie można znaleźć wspaniałą śródziemnomorską roślinność, kilometry piaszczystych plaż skąpanych w południowym słońcu, zabytki z czasów rzymskich, tureckich a także oryginalne drewniane domki rybaków.
To tu ,znajduje się Wielka Plaża 13-kilometrowa - najdłuższa piaszczysta plaża z tej strony Adriatyku.(Copacabana-bo tak nazywa się zorganizowana i ładnie zagospodarowana jej część)
Ciągnie się ona aż do granicy albańskiej u ujścia rzeki Bojana. W jej delcie powstała wyspa Ada Bojana, wielki rezerwat ptaków oraz mekka windsurfistów i naturystów. Tuż obok znajduje się Jezioro Sasko rojące się od ryb, oraz ruiny starożytnego miasta Svac. Wzdłuż rzeki usadowiły się drewniane domki rybaków, którzy charakterystycznymi siatkami łowią ryby, które przyrządzają  dla turystów w licznych tawernach.Samo miasto dawne Colhidium ,albo Olcinium ma długą i dramatyczną liczącą trzy tysiące lat historię. Jest jednym z najstarszych miast na wybrzeżu Adriatyku. W położonym na półwyspie starym mieście do którego wiodą dwie bramy miejskie znajduje wiele wspaniałych kamienych budowli gotyckich, renesansowych i orientalnych. Wśród nich : wieża Balsica, renesansowy kościół - meczet siedziba muzeum miejskiego, pozostałości tureckiej fortecy, meczety i stary rynek gdzie mieścił się targ niewolników. Ze względu na bliskość albańskiej granicy oraz że 80% mieszkańców to Albańczycy, Ulcinj ma najbardziej orientalny - muzułmański charakter ze wszystkim miast czarnogórskich. Najlepiej to widać w dni targowe, gdy przybywa ludność z okolicznych miejscowości...Ulcjnij traktowane jest przez Albańczyków z Kosova jako główne miejsce odpoczynku...... .Odradzamy Mala Plaza w samym mieście, gdzie na jednym metrze kwadratowym potrafi zmieścić się chyba cztery osoby, w warunkach higienicznych raczej nazwałbym-kiepskich...Plaża Valdanos piękna ,ale również zaniedbana...
 
Często miejsce to wybierane jest przez Polaków jako miejsce wypoczynku, ze względu na niższe ceny,atrakcyjne piaszczyste plaże ,ale musicie uwzględnić w tych kalkulacjach często niższy standard i czystość, która tutaj wyjątkowo(bo problem dotyczy całej Czarnogóry) pozostawia wiele do życzenia.Oczywiście nie generalizuję i do każdej oferty trzeba podejść indywidualnie ,a co do śmieci i porządków, to tak jak opisałem wcześniej w linku Czarnogóra, jest to problem z którym ten piękny kraj boryka się od lat.