Risan (Risinum) [Rhizon]

Historia

Najstarsze miasto Zatoki Kotorskiej leżące na skraju zalewu Risańskiego. Niegdyś najbogatsze na całym wybrzeżu Adriatyckim. Założone w 288 roku p.n.e., stolica dawnego państwa Ilirijów przeniesione przez królową Teutę ze Szkodry.Legenda mówi, że wspomniana królowa w obliczu klęski z Imperium Rzymskim popełniła samobójstwo skacząc w głębie morza. Znajdują się tu dobrze zachowane mozaiki rzymskie, które przedstawiają między innymi rzymskiego boga Hypnosa (w obecnej chwili mozaiki znajdują się w obiekcie zamkniętym wybudowanym z funduszy USAID i IRD,wstęp płatny 2.00 euro) UWAGA!!! Podawana przez niektóre przewodniki informacja o możliwości wejścia bezpłatnego (przez murek) na teren mozajek jest już nieprawdziwa. Mamy tu cerkiew św. Piotra i Pawła z 1601 roku, pałac Iveliciów, ruiny tureckich fortów Gukanac i Ledenice, monastyr Banja z XII wieku.Ślady historii i niezwykłych dziejów spotkamy w każdej małej nadmorskiej i górskiej osadzie jak i w większych miastach do których z naszej miejscowości macie na rzut kamieniem. Nikomu przecież nie trzeba mówić o zabytkach Kotoru, Budvy, Perastu- je po prostu trzeba zobaczyć. Niepowtarzalna mieszanka kultury orientalnej i słowiańskiej oraz architektura śródziemnomorska, plus bajkowe krajobrazy, pozostawią w waszej pamięci niezapomniane wrażenia.

Dzisiaj

Risan to spokojna i mała osada (około 2 tys. mieszkańców) gdzie spotkacie bardzo życzliwych ludzi a czas płynie powoli. Może nie jest zbyt okazała, ale wszystko to czego potrzebujecie do szeroko rozumianego wypoczynku na pewno tu znajdziecie:

  • ciepłe i spokojne morze
  • plaże (żwirkowe, kamienne oraz betonowe pomosty)
  • palmy, drzewa cytrusowe
  • 4 Restauracje (Stare Ure, Hipnos, Risan, Park)
  • 3 Pizzerie i Bary szybkiej obsługi (Corte, Riva, Hipnos)
  • 4 Kawiarnie
  • 4 sklepy spożywczo-przemysłowe
  • Plac z owocami, warzywami oraz rybami (zieleniak)
  • ośrodek zdrowia z apteką
  • szpital

Wielkich promenad, hałasu i tłumu ludzi jak w Budvie tu nie mamy, ale z pewnością znajdziecie miejsce gdzie można przysiąść smakując tutejszej kuchni czy też trunków. Życie wieczorne skupia się w okolicach ryneczku i głównej ulicy przelotowej przy której znajduje się kilka kawiarni i restauracji.


 
W Risan mamy też dom kultury który wygląda szpetnie w porównaniu do reszty miejscowości, ale tak jak Risański Hotel Teuta w latach 2022-2025 podlega remontowi.Hotel ma mieć nową atrakcyjną plażę,korty tenisowe itp.Będzie to Hotel Sieci Movenpick.Od paru lat Hotel popadał w coraz gorszy stan, ale chyba nareszcie nadeszły dla niego lepsze czasy, na czym skorzysta pewnie i Risan.

Idealne miejsce

Risan jest idealnym miejscem wypadowym do zwiedzania wybrzeża Adriatyku i calej Czarnogóry.

Z Risan jest tylko:

  • 2 km do Perastu (Grad zatvorenih skura-miasto zamkniętych okiennic) wpisany w całości do UNESCO i malowniczych wysepek z kościołem "Gospa od Skrpiela" i klasztorem "Sveti Dorde"
  • 17 km do Kotoru (nigdy nie zdobyta twierdza z zespołem murów obronnych wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO),
  • 26 km do Herceg Novi
  • 40 km do Budvy
  • 70 km do Dubrovnika
  • 70km do Baru
  • 90 km do Ostroga (Cerkiew w skale)
  • 100 km do Ulcjni
  • 110km Podgorica (Stolica Czarnogóry dawny Titograd)
  • 170 km Scepan Polje (Rafting)

Plaża w Risan

Plaże w Risan są łagodna i wysypane drobnym grysem. W sezonie letnim co trzy tygodnie wykonywane są badania czystości wody i podawane w prasie lokalnej. Badania te wykazują pierwszą klasę czystości, a plaża Carina(nieoficjalnie Mao Beach a obecnie Smokvica)) w roku 2002 zdobyła nagrodę Plava Zastava (Niebieska Flaga).

Na plażach tych znajdziecie bary,pizzerie, toalety, prysznice. Można wypożyczyć leżak lub parasol w cenie 1,5-2 euro za cały dzień.Godne polecenia są plaże Bajova Kula w miejscowości Drażin Vrt lub Morinj, oddalone o około 3-5km od Risan.W samym Risan jest jeszcze kilka miejsc do pływania np.plaża Good Fellas przy dyskotece CORTE,przy Hotelu Teuta(obecnie w czasie remontu niedostępna),przy osiedlu Romans Gardens,bardziej dzikie przy wlocie do Risna od strony Kotoru(Stara Slanica).

Sezon w Risan rozpoczyna się w połowie czerwca a kończy się (w zależności m.in.od pogody) około połowy września(wpływ na to ma mała ilość hoteli),  dlatego w tych dwóch miesiącach ,należy liczyć się z koniecznością korzystania z plaż alternatywnych- opisanych wyżej(są one ogólnie dostępne lecz już nie utrzymywane przez dzierżawców).

Jeżowców w wodzie w zatoce brak, ze względu na specyfikę środowiska wodnego które jest mniej zasolone. Dzieje się tak dzięki źródłom słodkiej wody która dopływa do zatoki podmorskimi kanałami i tworzy tzw. "vrulje".

W okresie deszczowej nadmiar wody wypływa przez jaskinie skalne, w tym przez Sopot i Spile. Źródła te maja zbawienny wpływ na czystość wody w Zalewie Risanskim ale powodują zwiększoną wegetację roślinności wodnej tzn.alg,co pewnie należy uznać za minus.Uzależnione to jest również od innych czynników takich jak temperatura,kierunek wiatru(Maestral)który daje oddech podczas upałów ale powoduje nanoszenie wspomnianych traw(tu zwanych ,,murava,,).Najwieksza intensywność tego kwitnienia wody to koniec czerwca,lipiec.Najlepiej ocenić czystość(przeźroczystość) wody kiedy morze w zatoce jest spokojne tzn.rano i wieczorem kiedy woda jest ustana i niezmącona.
Również zależy od tego,czy wieje tu wiatr północny zwany Bura czy Jugo gdy wieje z południa.Ta sama woda jest zimniejsza ale bardziej przeźroczysta, albo cieplejsza ale mętniejsza.
Dowodem , że  woda w Zatoce jakościowo jest i musi być czysta jest duża ilość hodowli małż i ostryg ,które tylko w czystej wodzie rozwijają się prawidłowo..
Są to miejsca w których zauważycie dużą ilość pływających plastikowych boj koloru czerwonego lub czarnego.Powrót tuńczyków i delfinów do zatoki  jest zwiastunem pozytywnych  zmian w tutejszym ekosystemie, o czym również wypowiadają się specjaliści z Instytutu Biologii Morza w Kotorze..

Zakupy

Sklepy spożywcze czynne są w okresie letnim do godziny 22-ej(niedziela zamknięte ),są to pawilon Roda,Elea i kilka mniejszych oraz piekarnia z fast foodem Hipnos.(możecie tu kupić dania z grilla jak również słynny ,,burek,,(placek z mięsem lub serem) i inne wypieki). Plac targowy (zieleniak) do późnych godzin wieczornych, a co niedziele na plac zjeżdżają wytwórcy miejscowych specjałów takich jak: sery, szynki, suszonych fig, kajmaku, oliwy z oliwek,  rakiji,wina,miodu. Dla amatorów ryb i owoców morza, polecamy plac w Kotorze gdzie rankiem można kupić je świeże prosto od rybaków lub w miejscowości Orahovac w firmie MEGA-FISH(COGI).  W Risan są dwa bankomaty obsługujące karty Visa, MasterCard,Maestro.

 

Wyślij nam wiadomość

Kontakt z nami